Dvořákova 381/21, České Budějovice
722 253 656
tomas@prochazkazivotem.cz

SEBELÁSKA A PROČ JE DŮLEŽITÁ?

SEBELÁSKA A PROČ JE DŮLEŽITÁ?

Sebeláska a osobní rozvoj - Tomáš Procházka

Láska v sebe

Sebeláska. Snad každý dospělý člověk slovo sebeláska slyšel. Pokud se trochu zajímáte o osobní rozvoj, tak na vás sebeláska vyskakuje na každém rohu. Přijde mi, že to slovo vidím v různých motivačních citátech, článcích a příspěvcích na Facebooku častěji než uřvanou zelenou obludu v reklamách v televizi.

Proč je sebeláska tak důležitá v cestě za šťastným životem, vztahem prací a čímkoli dalším? Sebeláska se skládá ze slov „sebe“ a „láska“. To pozná i prvňáček. Co znamená slovo láska není potřeba rozepisovat. Každý si dosaďte podle sebe, co pro vás znamená láska. Asi se shodneme na tom, že ta slova i jejich význam budou vždy příjemná. Chceme dávat lásku dětem, partnerovi, rodičům, přátelům, zvířatům, dokonce i činnostem nebo hmotným věcem. Určitě byste toho vyjmenovali mnoho, komu nebo čemu dáváte lásku.

A teď, kolik z vás by uvedlo sebe? V toto chvíli zřejmě všichni. Ale přiznejme si, kolik lidí by opravdu uvedlo sebe?

Proč je sebeláska důležitá?

A jsme u toho. Proč je sebeláska tak důležitá? Nebo jinak. Proč je láska důležitá? Proč milujete vaše děti nebo partnera? Proč jim dáváte lásku a chováte se tak, aby ji cítili? Zjednodušeně proto, že chcete, aby se cítili hezky a byli šťastní. A poslední, co byste si přáli je, aby vaši milovaní zažívali pocity strachu, viny, obav, smutku, lítosti, zlosti atd. Před tím je chcete chránit.

Sebeláska je to samé jako láska. Jen je to láska k sobě. Tedy naše láska k člověku, se kterým jsme denně od početí až do smrti. A ten člověk se jmenuje „Já“. „Já“ si zaslouží vaši lásku stejně, jako kdokoli jiný. Možná i více.

Sebeláska je snažit se žít tak, aby se „Já“ cítil hezky a šťastně. Je to o umění „Já“ udělat radost. Je to o tom dělat, co „Já“ baví a naplňuje. Je to o pocitech a uvědomování si pocitů „Já“. Ale především je to o tom, aby „Já“ nemusel zažívat a prožívat přesně to ošklivé, před čím se snažíme chránit naše milované.

Protože když vaše „Já“ neochráníte, nedokážete dávat lásku ani ostatním, na kterých vám zaleží!

Láska k sobě nás učí rozpoznat a uvědomit si, co náš život dělá šťastný a co ne. Čím je naše láska k sobě a svému „Já“ větší, tím lépe a rychleji si poradíme se vším nepříjemným, co život přinese.


Tomáš Procházka
www.prochazkazivotem.cz

Sledujte nás na Facebooku: Facebook