Dvořákova 381/21, České Budějovice
722 253 656
tomas@prochazkazivotem.cz

Karma není trest

Karma není trest

Karma není trest, ale zkušenost

Názorů na karmu je velká spousta. Náš pohled na karmu závisí na tom, z jaké úrovně vědomí se na ni díváme. Pokud jsme v úrovni vědomí oběť, zcela jistě souzníme s hláškou „Karma je zdarma“.

Oběť nechce převzít za svůj život plnou zodpovědnost, proto miluje představu jakési trestající karmy. Například:

  • manžel mě opustil kvůli jiné – karma mu to spočítá
  • udělala jsem v životě několik špatných rozhodnutí a nedaří se mi – za to určitě může má karma z minulého života

Chudák karma, nedělala by nic jiného, než někoho trestala.

Manželka by chtěla potrestat nevěrného manžela a tentýž muž by karmou potrestal hystericky uřvanou manželku.

Pokud budeme karmu vnímat z vyšší úrovně vědomí dojdeme zcela k jinému závěru.

Všechny lidské bytosti se skládají ze smrtelného fyzického těla a nesmrtelné duše. Duše je čisté vědomí a fyzické tělo ji umožňuje zažívat strach, bolest, slast a širokou škálu emocí. Každá duše se chce vyvíjet a zvyšovat si vědomí, a to jí umožňují zkušenosti zažité ve fyzickém těle. Potřebuje činit různá rozhodnutí a prožívat jejich důsledky. Zjišťovat, jaký vliv mají její činy na ostatní.

Jeden život ji k tomu samozřejmě nestačí. Proto se duše inkarnuje vždy s jiným osudem. Nejlépe se učí různorodostí, a proto jsou životy rozmanité a velmi jiné. Duše má možnost vybrat si pohlaví, stát, víru, rodinu a podmínky do kterých se narodí, podle toho, jakou si právě zvolila lekci. Jednou je třeba bezcitný voják, jindy utýraný válečný zajatec. Vše je záležitostí její volby.

Někdy se stane, že určitou lekci v jednom životě nezvládne, tak v ní pokračuje klidně v několika dalších životech. Dokud lekci zcela nepochopí.

Cílem duše je rozvíjet své vědomí. Každý život je tedy naplánovaný. Může se domluvit s ostatními dušemi, aby si pomohli některé lekce projít. Například se narodí jako milované a šťastné dítě, které velmi malé zemře. Tím pomůže druhým duším zažít pocit tragické ztráty.

Často se duše domluví na prožití partnerských lekcí. Mnoho z nás jistě zažilo setkání s někým, u něhož jsme hned napoprvé měli okamžitě pocit naprosté důvěry a blízkosti.

Kapitola sama pro sebe jsou tzv. karmické vztahy. Naprosté okouzlení, přitažlivost a fascinace druhým člověkem. Většinou v začátku úžasný, vášnivý a bouřlivý vztah, který nám v závěru uštědří dost často drsnou, ale velmi poučnou lekci.

Z vyšší úrovně vědomí není karma o spravedlnosti a trestání. Je to velký učitel. Fyzický svět není trest je to pro duši úžasná zkušenost, kterou se mnohému učí.

Každý život je nádherné a překvapivé dobrodružství. Užijme si ho tedy, jak nejlépe umíme. Ať už si o karmě myslíme cokoliv.

 

Jarka Čížková

https://www.prochazkazivotem.cz