Dvořákova 381/21, České Budějovice
722 253 656
tomas@prochazkazivotem.cz

Jak ego ovlivňuje naše prožitky?

Jak ego ovlivňuje naše prožitky?

Ego - prochazkazivotem.cz

Co je ego?

Ego = Já. Ego patří mezi tři základní archetypy (modely, původní vzory), kterými jsou Láska, Já a Celistvost.

Ego je část našeho vědomí (naší duše), která utváří to, jací jsme tady na Zemi, nebo chcete-li v hmotném světě. Ego sídlí v hlavě a jeho základní vlastností je fungování na principu porovnávání a podmiňování. Ego má dále schopnost uvědomovat si vlastní vzpomínky a upravovat je tak, aby vyhovovaly našemu obrazu sebe sama a vytvářet masky toho, jací si myslíme, že jsme. Pokud si ho plně neuvědomujeme, s radostí nám kecá do našich myšlenek a často i komplikuje život. 

Tím nechci říci, že je vyloženě špatné. V současné době je velmi rozšířená snaha ego zatracovat, snažit se ho nejlépe úplně odstranit, potlačit anebo se alespoň tvářit, že ho nemáme (výborná práce ega, kdy samo dělá, že není). Jenže odstranit ego znamená odstranit „já“, tedy svoji individualitu a osobnost, kterou v tomto světě představujeme. Bez ega by lidstvo už dávno vymřelo, neboť i základní pud sebezáchovy je ego. Podle mého názoru by mělo být v rovnováze se srdcem a měli bychom umět rozpoznat, kdy nám ovlivňuje život.

Jak ego dokáže ovlivnit naše prožitky?

Ego si libuje v porovnávání a podmiňování. Pokud nad námi drží pomyslné otěže, s oblibou přidává do přítomného okamžiku (tedy do toho, co prožíváme teď) vzpomínky, prožitky a vzorce z minulosti (nejlépe ty negativní) nebo skrze představy a očekávání vytváří iluzi něčeho, co ještě nenastalo. Tím dokáže pozitivně (ta lepší varianta) nebo negativně ovlivňovat naše prožitky, pocity a emoce, které při konkrétní události máme.

Jaké to asi bude? Oblíbená myšlenka vytvořená egem. Říká vám to něco? Přemýšlíme dopředu a v hlavě si vytváříme iluzi formou představ o tom, jaká bude nějaká pro nás důležitá událost. Jaká bude dovolená, jaký bude večírek, jaký bude muž, který nás pozval na rande a tak dále. Do představ se promítají vzpomínky a zkušenosti, pomocí kterých ego dokáže vytvořit „reálnou“ představu události, která má teprve nastat. Je-li představa negativní, začnou se hlavou prohánět negativní myšlenky, které se opakují stále dokola do doby, než se událost stane. Tím dokáže otrávit den, týden nebo celou dobu, než pro nás význačná událost proběhne. O síle myšlenek a tvorbě našeho života pomocí myšlenek jsem psal v článku Náš život tvoříme pomocí myšlenek. Pozor na sílu iluze. Žijete-li jen v představách, může se vám snadno stát, že svůj život strávíte honbou za iluzí vašeho ega a to skutečné a třeba také krásné vám proteče mezi prsty.

Ego rádo porovnává současný zážitek nebo prožitek s těmi minulými. Letošní dovolená / loňská dovolená, současný partner / minulý partner, výlet na hrad / předchozí výlety na hrady. Pokud je vaše ego silné a vše, co se děje teď srovnáváte s něčím minulým, vaše vnímání se nemůže plně soustředit na přítomnost a může se snadno stát, že přijdete o něco hezkého nebo důležitého, co se děje právě teď.

Proto chcete-li, aby vaše prožitky byly maximální, užívejte si vše, jako by to bylo poprvé.

 

Pokud se Vám článek líbil a nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/prochazkazivotem.czJ